Last.fm – aneb ukaž co posloucháš

Jistě mi dáte za pravdu ve věci, že hudba člověka provází takřka odjakživa a každý z nás si rád poslechne svou oblíbenou skladbu ať už je to při práci či jen tak při relaxaci. Pokud patříte ke skupině lidí, která ráda a často poslouchá hudbu na počítači jsou následující řádky určeny právě vám.

Last.fm je totiž služba, která shromažďuje informace o hudbě, kterou posloucháte a na základě těchto shromážděných informací poskytuje například různé statistiky, které je možno dále vystavit na webu a pochlubit se jimi jste-li například vlastníkem nějakého blogu, možnost vyhledat lidi se společným nebo podobným hudebním stylem, vyhledat a poslechnout si další skladby svého oblíbeného interpreta.
lastfm

Statistika věda je …

Portál Last.fm poskytuje hned několik druhů statistik:

  • Aktuálně přehrávané skladby
  • Celkově nejposlouchanější interpreti
  • Celkově nejposlouchanější skladby
  • Nejposlouchanější interpreti či skladby za poslední týden, čtvrt rok, půl rok a rok

Jednotlivými seznamy je samozřejmě možno libovolně listovat. Zajímavé jsou také například statistiky sledující celkový počet poslechnutých skladeb či celková proposlouchaná doba.

Jak jsem již uvedl výše, tyto statistiky je možno umístit web, takže pokud si třeba píšete osobní blog, je to skvělá možnost jak dát světu vědět jaká hudba se vám líbí a co posloucháte za interprety. Statistiky jsou plně interaktivní a mění se v závislosti na tom, co aktuálně posloucháte. Pro jejich vytvoření je poskytnut speciální editor, ve kterém si lze navolit vzhled jednotlivých tabulek či například možnost zobrazit jen alba oblíbených interpretů namísto seznamů poslouchaných skladeb.

Přátelé a sousedi

Pokud máte zkušenosti s profily na webu jako jsou typicky na libimseti.cz či lide.cz není snad ani třeba tuto rubriku dále představovat. Jedná se v podstatě o vaše přímé kamarády, které si můžete přidat do tzv. friend listu a máte jejich profil vždy po ruce a jste v bezprostředním kontaktu.

Zajímavější jsou ale tzv. sousedi. Jedná se o lidi, kteří jsou vyhledáváni na základě podobnosti jejich hudebního stylu s vaším a následně jsou vám zobrazeni v seznamu sousedů. Toto poskytuje velkou možnost jak nalézt nové kamarády či chcete li spřízněné duše vašeho hudebního světa 😉

Deník a události

Aby toho nebylo málo poskytuje portál Last.fm i možnost vést si jakýsi svůj deník tedy v podstatě takový miniblog, kde můžete zapisovat své dojmy, zážitky či recenze.

Jezdíte-li rádi po koncertech a festivalech i v tomto ohledu myslí Last.fm na své uživatele, neboť poskytuje možnost si všechny plánované akce zapsat hezky do kalendáře událostí, který pak máte neustalé na očích což vám poskytne okamžitý přehled o tom co jste si již naplánovali a můžete plánovat směle dál.

Rádio a playlist

Online rádio je pro portál takového rozsahu jako je Last.fm doslova povinností. Tato služba funguje tak, že si můžete přehrát v podstatě jakoukoli skladbu z vašich statistik, které systém zaznamenal, nebo můžete zadat jméno oblíbeného interpreta a systém vyhledá všechny jeho aktuálně hrané songy.

Další vymožeností je tvorba vlastního playlistu ze statistik. Takto vytvořený playlist si po té můžete kdykoli online poslechnout.

Jak to celé funguje?

Po té co se na stránkách zaregistrujete, budete vyzváni ke stažení programu který, nainstaluje tzv. plugin do vašeho přehrávače (typicky Winamp, Windows Media Player aj.), který zajistí odesílaní informací o přehrávaných skladbách a interpretech na server Last.fm. Po té již stačí jen poslouchat a postupně sledovat narůstající statistiky 😉

Závěrem bych snad jen dodal, že mě tato služba velmi nadchla, neboť něco takového na internetu prozatím chybělo a autorům mohu si myslím směle gratulovat nejen ke skvělému nápadu, ale dozajista i k velkému úspěchu.

Pokud byste měli zájem zanechám zde link na svůj profil pro vaši lepší představu o službě.

Tento článek byl také uveřejněn na studentském portálu Studentské městečko.

2 komentáře

  1. Najki 14.10.2007
  2. Radi 15.10.2007

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.